Gräppås Juniorkalender 2020

Fredagsgolfen på Gräppås GK
Fre 8 Maj            Fredagsgolfen 1 (Premiär)
Fre 15 Maj          Fredagsgolfen 2
Fre 22 Maj          Fredagsgolfen 3
Fre 29 Maj          Fredagsgolfen 4
Fre 5 juni            Fredagsgolfen 5
Fre 12 Juni         Fredagsgolfen 6
Ej 19 Juni (Midsommar)
Fre 26 Juni         Fredagsgolfen 7
Fre 3 Juli             Fredagsgolfen 8
Ej 10-31 Juli (Sommaruppehåll)                   
Fre 7 Aug            Fredagsgolfen 9
Fre 14 Aug          Fredagsgolfen 10
Fre 21 Aug          Fredagsgolfen 11 (Final)

Short Game Junior Tour
Sön 24 Maj      Stora Lundby GK
Lör 4 Juli         Albatross GK
Tis 4 Aug         Särö GC
Sön 20 Sep     Öijared GK (Final)

Kungsbacka Junior Golf Tour
Omgång #1       Sön 10 Maj  -  Särö GC           - Bästboll
Omgång #2       Lör 6 Juni  -  Gräppås GK    - 2-manna Scramble
Omgång #3       22 eller 23 Aug  -  Kungsbacka GK   - Greensome
Omgång #4       5 eller 6 Sep -  Forsgården GK   - 2-manna Scramble

Göteborg Junior Tour – Rockie Tour 8-21år
Sön 17 Maj        - Torrekulla GK
Sön 7 Juni         - Backa Säteri
Sön 28 Juni      - Myra GK
Sön 2 Aug          - Sisjö GK
Lör/Sön 22/23 Aug - Datum och spelplats ej bestämt
Sön 13 Sep        - Särö GC

Slaget om Göteborg (36 hål, scratch)
Omgång #1        Sön 26 April          - Forsgården GK
Omgång #2        Sön 10 Maj             - Sjögärde GK
Omgång #3        Fre 22 Maj              - Delsjö GK
Omgång #4        Sön 14 Juni           - Lysegårdens GK
Omgång #5        Tor 2 Juli                 - Chalmers GK
Omgång #6        Ons&Tor 5-6 Aug - Lycke G&CC (Junior DM)

Slaget om Skåne (36 hål, scratch)
Omgång #1        Sön 24 Maj                   - Bokskogen GK
Omgång #2        Lör 30 Maj                    - Sjöbo GK
Omgång #3        Mån 29 Juni                - Vasatorps GK
Omgång #4        Tis 28 Juli                    - Kristianstad GK
Omgång #5        Tors 6 Augusti            - Barsebäck G&CC
Omgång #6        Sön 20 September   - Österlens GK
Omgång #7        Lör 3 Oktober             - Ljunghusen GK
Omgång #8        L&S 10-11 Oktober   - PGA Sweden National

JuniorGolf@Båstad (72håls tävling, brutto och netto klass)
Sön 14 Juni - Åkaregårdens GK
Mån 15 Juni - Bjäre GK
Tis 16 Juni   - Torekovs GK
Ons 17 Juni - Båstad GK 

Grand Opening
24-26 April      Vellinge GK

Teen Tour First 13-21år (18 hål, Slaggolf)
Omgång #1        Sön 17 Maj         - Stora Lundby GK (Göteborg), Harabäkens GK (Halland),
                                                                 Sotenäs GK (Bohuslän-Dal), Marks GK (Västergötland) m.fl.
Omgång #2        Sön 7 Juni          - Chalmers GK (Göteborg), Holms GK (Halland),
                                                                  Tjörns GK (Bohuslän-Dal), Ulricehamns GK (Västergötland) m.fl.
Omgång #3        Sön 28 Juni        - Partille GK (Göteborg), Ringenäs GK (Halland),
                                                                  Dynekilen GK (Bohuslän-Dal), Mariestads GK (Västergötland) m.fl
Omgång #4        Lör 1 Aug             - Mölndals GK (Göteborg) m.fl.
                               Sön 2 Aug            - Ullared Flädje GK (Halland), Forsbacka GK (Bohuslän-Dal),
                                                                 Ekarna GK, (Västergötland) m.fl.
Omgång #5        Lör 22 Aug          - Falkenberg GK (Halland) m.fl.
                               Sön 23 Aug         - Gräppås GK (Göteborg), Töreboda GK (Västergötland) m.fl.
Omgång #6        Lör 12 Sep          - Hofgård GK (Halland)
                               Sön 13 Sep         - Sjögärde GK (Göteborg), Lyckorna GK (Bohuslän-Dal),
                                                                 Läckö GK (Västergötland) m.fl.

Teen Tour Future 13-21år (Slagtävling)
Omgång #1        Lör 16 Maj             - Borås GK (Västergötland) m.fl.
                                Sön 17 Maj           - Gräppås GK (Göteborg) m.fl.
Omgång #2        Lör 6 Juni              - Skogaby GK (Halland) m.fl.
                                Sön 7 Juni            - Stenungsunds GK (Bohuslän-Dal) m.fl.
Omgång #3        L&S 27-28 Juni    - Gullbringa G&CC (Göteborg), Kristinehamns GK (Värmland),
                                                                     Landeryds GK (Östergötland), Örestad GK (Skåne) m.fl.
Omgång #4        L&S 1-2 Aug          - Göteborgs GK (Göteborg), Uddevalla GK (Bohuslän/Dal),
                                                                    Lidköpings GK (Västergötland) m.fl.
Omgång #5        Sön 23 Aug           - Ale GK (Göteborg), Laholms GK (Halland),
                                                                    Billingen GK (Västergötland) m.fl.
Omgång #6        Lör 12 Sep            - Lunds Akademiska GK (Skåne) m.fl.
                              Sön 13 Sep            - Lerjedalens GK (Göteborg), Karlstads GK (Värmland) m.fl.

Teen Tour Elite 13-21år (Slagtävling)
Omgång #1     16-18 Maj              - Varbergs GK, Halland (18+18+18 hål), Pojkar
                                                              - Ljunghusens GK, Skåne (18+18+18 hål), Flickor (Med SGT)
Omgång #2     5-7 Juni                 - Albatross GK, Göteborg (18+18+18 hål)
Omgång #3     25-28 Juni            - Romeleåsens GK, Skåne (18+18+18+18 hål), JSM Slag
Omgång #4     30 Juli-2 Juli        - Kalmar GK, Småland, JSM Match
Omgång #5     21-23 Aug             - TBA, Dalarna (18+18+18 hål)
Omgång #6     12-14 Sep             - Örbyhus GK, Uppland (18+18+18 hål)

Teen Tour Final
25-27 Sep        Ekerum GK, Öland

Teen Cup
Klubbkval            Tors 18 Juni         - Gräppås GK
Gruppkval           Lör 4 Juli               - Kungälv Kode GK eller Lysegårdens GK
Regionalkval      Tis 11 Aug             - Forsgården GK
Riksfinal              L&S 29-30 Aug     - Öijared GK

Göteborgs Golf Cup
Tors 13- Sön 16 Aug på olika banor i Göteborgsområdet

Juniorserien Göteborg

J16
Sön 31 Maj     - Ale GK
Sön 19 Juli    - Kungälv-Kode GK
Sön 27 Sep    - Partille GK

J21
Tis-Ons 7-8 Juli   - S:t Jörgen P&GK

JSM Klubblag
Omgång 1    Tors-Fre 23-24 Juli         - Göteborgs GK
Omgång 2    Lör-Sön 15-16 Aug         - Skaftö GK (Bohuslän/Dal), Romeleåsens GK (Skåne),
                                                                          TBA (Stockholm) eller Borås GK (Västergötland)
Slutspel       Fre-Sön 4-6 Sep               - Huvudstadens GK (Lindö)

Göteborgs serien (Dam & Herr)
Omgång 1    Sön 24 Maj               - Gullbringa G&CC (2Fs +2Fb)
Omgång 2    Sön 21 Juni             - Gräppås GK (2Fs +2Fb)
Omgång 3    Lör 4 Juli                  - Hills G&CC (3 Single)

SM Klubblag
Herr Div 1                 16-18 Juli     - Kungsbacka GK (Göteborg)
Dam Div 2 Västra   17-18 Juli     - Hulta GK (Västergötland)

JMI
Kopiera läk nedan för kvaltävlingar:
http://www.jmi-sweden.se/web/kvaltavlingar-2018/

Future Series (under Tour till SGT för herrar)
Fre-Lör 17-18 April        Abbekås Open (36hål)                                     - Abbekås GK
Lör-Sön 25-26 April      Hjo S Open (36hål)                                            - Hökensås GK
Lör 9 Maj                          Kumla Open by Malmberg El AB (36hål)  - Kumla GK
Lör-Sön 9-10 Maj          BMW Onsjö Open (36hål)                               - Onsjö GK
Lör-Sön 6-7 Juni           Guldpokalen (72hål)                                        - Båstad GK
Lör-Sön 6-7 Juni           Silfverschöldspokalen (36hål)                      - Koberg GK
Lör-Sön 6-7 Juni           Swerob Torshälla Open (36hål)                    - Torshälla GK
Lör-Sön 27-28 Juni      OVAKO Hagge Open (36hål)                           - Hagge GK
Tor-Fre 9-10 Juli           Skinnarebo Open by Runes Bil (36hål)      - Skinnarebo G&CC
Sön-Mån 26-27 Juli    Burvik Open (36 hål)                                          - Burviks GK
Mån-Tis 3-4 Aug           Siljan Open (36hål)                                            - Rättviks GK
Lör-Sön 8-9 Aug           ECUS Torreby Open (36 hål)                           - Torreby GK
Fre-Lör 21-22 Aug       Johannesbergs Open (36 hål)                        - Johannesbergs GK
Lör-Sön 22-23 Aug      Hårga Open (36 hål)                                           - Bollnäs GK
Fre-Lör 18-19 Sep       Skytteholm Open (36 hål)                               - Mälarö GK Skytteholm

GGF Order Of Merit (36 hål scratch, Dam & Herr)
Lör 18 Apr -             Gullbringa Open                       - Gullbringa G&CC
Lör 25 Apr -             Lycke Open                                 - Lycke G&CC Marstrand
Lör-Sön 4-5 Juli - Göteborgs DM                             - Hills G&CC
Fre 28 Aug -            Tingstad Gothenburg Open  - Albatross GK

Övriga tävlingar
Fre 1 Maj        Gränna Open (H)            - Gränna GK
Lör 27 Juni    Skogaby Open (H)         - Skogaby GK
Lör 4 Juli        Wiredaholm Open (H) - Wiredaholm GK

Tors 21 Maj     Robert Karlsson Junior Open - Katrineholms GK
Fre 7 Aug         PGA Junior Open by Titleist    - PGA Sweden National
Sön 27 Sep     Hofgårds Junior Open               - Hofgård GK